Co to jest port SMTP i do czego służy?

Karolina Nowak
24 stycznia 2025
9 minut czytania

Zastanawiasz się, w jaki sposób są przesyłane wiadomości email? Podstawą komunikacji jest najczęściej protokół SMTP. Dowiedz się, co to jest, a także sprawdź, jakie porty SMTP są obecnie wykorzystywane i w jaki sposób skonfigurować swoją skrzynkę firmową. Oto najważniejsze informacje.

Co to jest SMTP?

SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) to podstawowy protokół używany do przesyłania poczty elektronicznej w internecie. To z niego zazwyczaj korzysta serwer poczty wychodzącej, aby przesłać maila od nadawcy do odbiorcy. Mówiąc najprościej, odpowiada za to, by wiadomość skutecznie trafiła z punktu A do punktu B.

Jak to wygląda w praktyce? Proces wysyłania wiadomości przez SMTP obejmuje kilka etapów. Są to:

nawiązanie połączenia – program pocztowy łączy się z serwerem SMTP, aby rozpocząć całą procedurę; zwykle jest to komunikat HELO lub EHLO;

weryfikacja nadawcy – często serwer uwierzytelnia nadawcy i decyduje, czy „przepuścić” wiadomość dalej;

transmisja wiadomości – email jest przekazywany z programu pocztowego do nadawczego serwera pocztowego;

przekazanie wiadomości – email zostanie wysłany z serwera nadawczego do serwera odbiorczego, obsługującego skrzynkę adresata;

dostarczenie wiadomości – serwer odbiorczy po przeprowadzeniu skanowania wiadomości, przekazuje email do skrzynki adresata;

potwierdzenie dostarczenia – serwer informuje o pomyślnym (lub nie) dostarczeniu wiadomości.

Jak zatem widzisz, wysyłka wiadomości przebiega stosunkowo prosto. Ponadto protokół SMTP jest bardzo uniwersalny i obsługuje go większość serwerów pocztowych (w tym nasz). Jego dużą zaletą jest również skalowalność – poradzi sobie nawet z wysyłką dużej liczby komunikatów na raz.

Czy wiesz, że? Korzystając z Bezpiecznej Poczty Biznesowej od NQ.pl możesz selektywnie wyłączać dostęp do protokołu SMTP, aby zwiększyć bezpieczeństwo komunikacji firmowej. Odkryj również inne zabezpieczenia, które stosujemy, aby chronić maile naszych Klientów przed wyciekiem, utratą oraz przed innymi cyberzagrożeniami.

Co to jest port SMTP?

Port SMTP nie jest tym samym co protokół. Określa się go jako specjalny kanał komunikacyjny, przez który przechodzą wiadomości email. Można by go było porównać np. do bramy w centrum logistycznym, przez którą wyjeżdżają określone przesyłki.

Wybór odpowiedniego portu SMTP jest ważną kwestią, gdyż ma duży wpływ na bezpieczeństwo oraz niezawodność komunikacji mailowej. Dlaczego jest tak istotny? Ponieważ różne porty SMTP zapewniają różne poziomy zabezpieczeń i są wykorzystywane w różnych sytuacjach. Niektóre gwarantują szyfrowanie danych, a inne są bardziej odpowiednie dla standardowej komunikacji. Właściwy wybór portu może zatem wpłynąć na to, czy Twoje wiadomości będą docierać do adresatów bez przeszkód i czy cały proces będzie skuteczny. Możesz samodzielnie ustawić port, który będzie używany przez protokół SMTP.

Porty SMTP – który wybrać?

Jak dokonać wyboru odpowiedniego portu SMTP? Przeanalizujmy dostępne opcje.

Port SMTP 25: „klasyka” z ograniczeniami

25 to najstarszy port SMTP, ale obecnie jest stosowany coraz rzadziej. Dlaczego? Głównie ze względów bezpieczeństwa – jest często blokowany przez dostawców internetu, ponieważ był nadmiernie wykorzystywany do rozsyłania spamu. Warto z niego korzystać tylko wtedy, gdy inne opcje nie są dostępne.

Port SMTP 587: bezpieczny standard

Port 587 jest obecnie najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem, zwłaszcza przy konfiguracji profesjonalnej poczty biznesowej. Zapewnia szyfrowanie TLS poprzez użycie metody STARTTLS, a to oznacza, że wiadomości są zabezpieczone podczas przesyłania. Port 587 jest powszechnie wspierany przez dostawców poczty i rzadko blokowany przez firewalle.

Port SMTP 2525: alternatywa w razie problemów

2525 to rozsądny wybór w sytuacji, gdy standardowe porty SMTP są zablokowane. Nie jest to oficjalny standard, ale wiele serwerów pocztowych go obsługuje. Sprawdza się szczególnie w sieciach firmowych, w których inne porty mogą być zablokowane ze względów bezpieczeństwa.

Port SMTP 465: przestarzałe rozwiązanie

Port 465, choć wciąż spotykany, nie jest już zalecany. Został zastąpiony przez port 587 i utrzymuje się głównie ze względu na kompatybilność ze starszymi systemami. Port 465 wymaga użycia transmisji szyfrowanej oznaczonej zwykle w programie pocztowym jako SSL/TLS.

Podsumowując więc, najlepszym wyborem jest korzystanie z protokołu SMTP z wykorzystaniem portu 587. Dobrą opcją mogą być też 2525 oraz 25.

Porty SMTP a porty IMAP/POP3

Podczas gdy SMTP odpowiada za wysyłanie poczty, do jej odbierania służą protokoły IMAP i POP3. Korzystają one z własnych portów, innych niż te wykorzystywane na serwerze poczty wychodzącej. I tak:

  • IMAP używa portu 993 (dla połączeń szyfrowanych) lub 143 (dla nieszyfrowanych lub szyfrowanych z użyciem metody STARTTLS);
  • POP3 działa na porcie 995 (szyfrowanym) lub 110 (nieszyfrowanym lub szyfrowanym z użyciem metody STARTTLS).

Jak ustawić SMTP port prawidłowo?

Konfiguracja portu SMTP może się różnić w zależności od używanego programu pocztowego, ale zwykle proces jest podobny. Jeżeli korzystasz z popularnych klientów pocztowych, takich jak Outlook czy Thunderbird, ustawienia znajdziesz w sekcji konfiguracji konta. Wystarczy znaleźć sekcję dotyczącą serwera poczty wychodzącej/SMTP i wyedytować ustawienia. Można tam też zaznaczyć opcję TLS, jeśli Twoja poczta oferuje wysoki poziom szyfrowania.

Jeśli korzystasz z poczty przez przeglądarkę (aplikacja webmail), większość ustawień jest już skonfigurowana automatycznie.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwiązań dostępnych w profesjonalnej poczcie firmowej? Poznaj możliwości, które daje usługa NQ.pl i zadbaj o bezpieczeństwo oraz skuteczność dostarczania wiadomości w komunikacji biznesowej. Zadzwoń lub napisz, aby dowiedzieć się więcej!