Hosting współdzielony – co to jest?

Karolina Nowak
24 kwietnia 2024
5 minut czytania

Hosting współdzielony jest jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań w biznesie. Zastanawiasz się, na czym dokładnie polega i co przemawia za takim wyborem? Dowiedz się, jak to działa w praktyce i jak wybrać dostawcę hostingu współdzielonego

Hosting współdzielony – co to jest?

Hosting współdzielony to taki, w którym z zasobów każdego fizycznego serwera korzysta jednocześnie wielu klientów. W efekcie współdzielą oni jego CPU oraz RAM, a także adres IP

Hosting współdzielony:

  • to podstawowa opcja zarówno dla stron internetowych jak i mniejszych sklepów internetowych;
  • można wykorzystać m.in. do umieszczenia strony internetowej i magazynowania jej danych (w tym bazy MySQL), skorzystania z poczty firmowej we własnej domenie.

Jest to zatem bardzo uniwersalne rozwiązanie, po które intuicyjnie sięga wielu przedsiębiorców.

Jakie ma zalety hosting współdzielony?

Lista zalet hostingu współdzielonego jest dość długa. Oto najważniejsze atuty tego rozwiązania.

Atrakcyjna cena

Inwestycja w hosting współdzielony jest znacznie niższa niż np. w VPS lub serwer dedykowany. Przykładowo, w NQ.pl stawki za uniwersalny hosting stron www i poczty rozpoczynają się od 249 zł/rok. Są one oczywiście uzależnione od ilości potrzebnej przestrzeni dyskowej na pocztę i www, a także od oczekiwanej wydajności.

Skalowalność

Hosting współdzielony jest zazwyczaj elastyczny, co oznacza, że można zwiększyć lub ograniczyć wykorzystywane zasoby serwera, zgodnie z bieżącymi potrzebami biznesowymi. Przykładowo, jeżeli Twój sklep internetowy zacznie się rozwijać, możesz powiększyć przestrzeń na dysku lub zadbać o większą wydajność serwera.

Wygoda obsługi

Przy wyborze hostingu współdzielonego klient nie musi się zajmować administrowaniem serwerem. To hostingodawca jest odpowiedzialny np. za serwisowanie oraz aktualizowanie go.

Czy hosting współdzielony to rozwiązanie dla każdego?

Chociaż hosting współdzielony ma sporo atutów, nie jest to idealny wybór dla każdej firmy. Trzeba pamiętać o wyzwaniach związanych z korzystaniem z takiego rozwiązania.

1.

Hosting współdzielony oznacza dostęp tylko do określonej części fizycznych zasobów serwera. A to wiąże się z pewnymi ograniczeniami, które mogą być problemem, jeżeli np. prowadzisz duży sklep internetowy lub bardzo rozbudowany serwis

2.

Dla niektórych utrudnieniem może być ograniczona kontrola nad konfiguracją serwera. Może to być kłopotliwe np. przy wdrożeniu wybranych, zaawansowanych aplikacji.

Hosting współdzielony bez typowych ograniczeń? To możliwe

Rozważasz inwestycję w hosting współdzielony, ale obawiasz się problemów z limitowanym dostępem do zasobów serwera? Te obawy są często uzasadnione. Można jednak uniknąć opisanych powyżej komplikacji. Rozwiązania, które na to pozwolą, zapewnia NQ.pl.

Wydajne serwery – zoptymalizowane pod hosting współdzielony

Jakość serwerów hostingowych ma znaczenie dla wydajności ich pracy, szczególnie gdy w grę wchodzi współdzielenie. Potrzebne są szybkie, wielordzeniowe procesory oraz wydajne dyski SSD oraz NVMe, a do tego nowoczesne oprogramowanie. Wszystkie te elementy mogą sprawić, że strony www na serwerze współdzielonym działają szybko i bez zarzutów.

Hosting współdzielony bez narzucania sztywnych limitów

Hosting współdzielony nie musi oznaczać ustalonego „na sztywno” limitu zasobów, do momentu, w którym serwer nie jest nadmiernie przeciążony. Właśnie z takiego założenia wychodzi NQ.pl.

Dlatego nasi hostingobiorcy nie mierzą się ze sztywnymi limitami – otrzymują tyle zasobów, ile jest im na bieżąco potrzebnych – oczywiście pod warunkiem, że współdzielony serwer nie jest przeciążony. Jeśli pojawi się bardzo intensywny ruch, wtedy automatycznie aktywują się limity.

W efekcie

  • z jednej strony – hostingobiorca może oczekiwać bardzo szybkiego działania stron i poczty e-mail;
  • z drugiej – ma pewność, że nie utraci dostępu do usług, gdy serwer zacznie być bardziej obciążony.

Całkowicie współdzielona przestrzeń na pocztę

W ramach hostingu wcale nie musisz się mierzyć także ze sztywnymi limitami wewnętrznymi. Chodzi np. o ściśle określoną powierzchnię dysku przypisaną do jednej skrzynki pocztowej, która zmniejsza się po utworzeniu kolejnego konta mailowego. W NQ.pl ta przestrzeń jest całkowicie współdzielona przez wszystkie skrzynki – bez względu na liczbę kont, które utworzysz.

Wysoki poziom bezpieczeństwa hostingu

Współdzielony serwer wcale nie musi oznaczać obniżenia bezpieczeństwa strony czy poczty firmowej – oczywiście pod warunkiem, że wybierzesz sprawdzonego hostingodawcę. W NQ.pl możesz oczekiwać:

obecności wszystkich serwerów w Polsce – mamy nad nimi „fizyczną” kontrolę, bo korzystamy wyłącznie z własnego sprzętu;

kompleksowego backupu do 3 miesięcy – tworzymy często i regularnie kopie zapasowe, co chroni Cię przed utratą cennych danych; to usługa dostępna w ramach hostingu, bez dodatkowych opłat;

pełnego zabezpieczenia poczty, m.in. przed spamem, spoofingiem, phishingiem czy atakami brute force.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat hostingu współdzielonego od NQ.pl? A może nie masz pewności, czy wybrać tę opcję czy raczej serwer dedykowany? To rozwiązanie także jest w naszej ofercie. Zadzwoń lub napisz, aby porozmawiać o szczegółach.

Pamiętaj też, że na start możesz testować nasz hosting bezpłatnie przez 14 dni. Dajemy też 30-dniową Gwarancję Satysfakcji. Sprawdź nas i przekonaj się o jakości rozwiązań NQ.pl!