CardDAV – co to jest i jakie ma zastosowanie w poczcie?

Karolina Nowak
3 lipca 2024
5 minut czytania

Ile kontaktów masz w swoim telefonie? Jak dużo jest zapisanych w książce adresowej na mailu? Namiary na konkretne osoby często „ratują życie”, więc chcesz mieć do nich bezproblemowy dostęp. Jak zsynchronizować dostęp do danych kontaktowych pomiędzy różnymi urządzeniami? Służy temu CardDAV. Co to jest? Wyjaśniamy.

CardDAV – co to jest?

Zacznijmy od rozszyfrowania samej nazwy. Powstała ona z połączenia

  • słowa card, odnoszącego się do wizytówki
  • skrótu DAV – od WebDAV, czyli rozszerzenia protokołu HTTP do zarządzania plikami, które stało się bazą dla CardDAV

CardDAV jest otwartym protokołem internetowym, dzięki któremu możliwa staje się synchronizacja danych kontaktowych pomiędzy różnymi urządzeniami. Daje on też możliwość uzyskania dostępu do tych informacji na serwerach zdalnych. Stosuje się go do zarządzania kontaktami w formacie vCard. To bardzo ważna zaleta, dzięki której możliwa jest interoperacyjność pomiędzy różnymi systemami, aplikacjami oraz platformami.

W efekcie kontakty mogą być wymieniane np. pomiędzy urządzeniami Apple i Android, a także w wielu innych konfiguracjach.

Co daje CardDAV?

CardDAV to bardzo użyteczne rozwiązanie, zwłaszcza w zglobalizowanym, scyfryzowanym świecie. Ten protokół:

Pozwala na przechowywanie wszystkich kontaktów w jednym miejscu – bez konieczności przekopywania się przez wiele książek adresowych, aby znaleźć namiary na konkretną osobę;

Ma otwarty charakter, dzięki czemu korzystają z niego właściwie wszystkie platformy;

Daje pełną kontrolę nad danymi kontaktowymi – użytkownik może nimi bardzo komfortowo zarządzać;

Jest bezpieczny, ponieważ zapewnia obsługę szyfrowania oraz uwierzytelniania.

Warto podkreślić, że sprawdza się on zarówno dla pojedynczego użytkownika, jak i w ramach organizacji. Pozwala bowiem np. stworzyć jedną, współdzieloną listę kontaktów dla wszystkich pracowników firmy. W efekcie, gdy np. jeden z członków zespołu jest na urlopie, inni nie muszą do niego dzwonić, aby poprosić o numer do kluczowego klienta.

W jaki sposób działa CardDAV?

Protokół CardDAV funkcjonuje w modelu wymiany zapytań i odpowiedzi pomiędzy klientem a serwerem. Jak to działa?

  • pierwszym etapem jest zawsze uwierzytelnienie klienta na serwerze CardDAV – tak, aby dostęp do danych miały tylko osoby do tego uprawnione.
  • w drugim kroku klient wysyła zapytanie, aby pobrać zbiór kontaktów – np. pobrać je na swój telefon czy inne urządzenie.
  • w odpowiedzi serwer przekazuje dane kontaktowe, najczęściej w formacie vCard

Co istotne, klient ma możliwość dodawania i usuwania kontaktów, a także ich edytowania. Zmiany są wysyłane na serwer i następuje aktualizacja danych. Dochodzi do niej na wszystkich urządzeniach połączonych w ramach protokołu CardDAV. System może poinformować uczestnika o modyfikacjach – np. wyświetlić powiadomienie o dodaniu nowych kontaktów

CardDAV a poczta firmowa – czy ten protokół ma zastosowanie?

Czy wiesz, że istnieją serwery pocztowe, które zapewniają współdzieloną książkę adresową w ramach podstawowej usługi? Z takiego rozwiązania możesz skorzystać, wybierając bezpieczną pocztę biznesową od NQ.pl.

Jako jeden z nielicznych operatorów gwarantujemy to rozwiązanie w standardzie, bo wiemy, jak istotny jest łatwy i wygodny dostęp do kontaktów w firmie. Współdzielona książka ułatwia organizację pracy i pozwala zaoszczędzić sporo czasu oraz nerwów.

Nasza książka adresowa jest dostępna również poprzez CardDAV. To oznacza, że można ją zsynchronizować z dowolnym urządzeniem czy aplikacją, która także współpracuje z tym protokołem. Można ją skonfigurować np. przy pomocy popularnych programów pocztowych typu Thunderbird/Outlook, ale również z urządzeń mobilnych – np. iPhone’a czy tabletu lub smartfona z Androidem.

Warto podkreślić, że serwer CardDAV w ramach usługi NQ.pl daje też dostęp do osobistej książki adresowej przypisanej do każdej skrzynki e-mail. Można ją swobodnie uzupełniać o rekordy ze zbioru współdzielonego, pozostawiając część kontaktów prywatnymi – zgodnie z preferencjami.

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat tego, jak działa protokół CardDAV w poczcie od NQ.pl? Skontaktuj się i poznaj szczegóły!